Kodulaenu ABC – mida silmas pidada, et saada parim pakkumine?

Kust alustada?

Kõigepealt vaata üle, kui suurt kodulaenu sa endale lubada saad: selle järgi saad teha valiku, milline sinu tulevane kodu olema saab. Vaata kriitiliselt otsa oma tänasele finantsolukorrale – kas oled piisavalt maksevõimeline ja kui suuri kuumakseid saad endale lubada? Millised on sinu juba olemasolevad kohustused ja kas oled suutnud ka midagi kõrvale panna?

Pangad hindavad sinu maksejõulisust sinu sissetuleku järgi, mis peab olema regulaarne ja jätkusuutlik. Seejärel analüüsitakse sinu olemasolevaid finantskohustusi ja muidugi ka sinu krediidiajalugu – kui sul on varasemalt esinenud probleeme finantskohustuse täitmisel, võid kodulaenu taotlemine osutuda probleemseks. 

Samuti vaatab pank sinu säästmise võimekust: kas sul on finantstagavara ja kas sa oled järjepidevalt säästa suutnud. See näitab, et sul on rahaasjad kontrolli all ja sina juhid raha, mitte raha sind. 

Kui suur peab olema omafinantseering?

Enne kodulaenu taotluse esitamist tasub ka veenduda, et sul oleks laenu sissemakseks piisav puhver, mis võib olla alates 10% kinnisvara maksumusest või kasutada saab ka lisatagatist olemasoleva kinnisvara näol. 

Kasutada saab ka Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) eluasemelaenu käendust, mille puhul on võimalik saada kodulaenu 10% omafinantseeringuga. Lasterikka pere puhul on sama protsent alates 5%. 

EISi käenduse sihtrühmaks on noored pered, noored spetsialistid, Kaitseväe või Kaitseliidu veteranid või tagastatud eluruumis elavad üürnikud. Vaata lisainfot SIIT.

Võimalus on kasutada ka Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) eluasemelaenu käendust

Küsi pakkumist mitmest pangast

Igal pangal on kodulaenu jaoks omad tingimused. Esmajoones esitad sa tõenäoliselt taotluse oma kodupanka, kuid alati ei pruugi sealt aga parimat pakkumist saada. Seepärast esita pakkumine mitmesse panka. Konkurents panganduses on suur ja pakutav intress võib pankade lõikes oluliselt erineda. Ära pelga võtta vastu parimat pakkumist pangast, mis ei ole sinu kodupank.

Mida teeb Euribor?

Üht olulisemat rolli mängib kodulaenu puhul kindlasti Euribor. Õnneks saab praegu öelda, et Euribor on langustrendis – veebruari keskpaigaks on see jõudnud 2,65%-ni. Hetkeseisu saad vaadata SIIT

Mida veel tähele panna?

Lisaks on kasulik nipp veel see, kui soetad kodu kinnisvarafirma kaudu, kellega pangal on partnerlus, küsi partnerfirmalt julgesti sooduskoodi. 

Tasub ka teada, et pangad pakuvad paremaid laenutingimusi kõrgema energiamärgisega kodudele – seda eriti A- või B-energiaklassiga hoonete puhul. Seda seetõttu, et sellise kodu puhul on tegemist keskkonnasäästliku investeeringuga, mille väärtus ajas kasvab. 

Ära pelga meie Miston Capitali spetsialistidega ühendust võtta, kui sul tekib küsimusi või vajad sooduskoodi.