NÜÜD JA PÄRAST ⟩ Pärnu linna unikaalne pärl ärkab ellu ja saab uue sisu, mida mujalt naljalt juba ei leia

Originaalartikkel: Pärnu Postimees 27.juuni 2023.a.

Astuge ajas tagasi ja kujutlege hetke, mil minevik ja tulevik põimuvad üheks eriliseks visiooniks. Pärnu linna südames asub hoone Beti ait, mille ajalugu on lausa käegakatsutav, ja sellest sünnib varsti-varsti midagi enneolematut.

Selles ainulaadses hoones valmivad Pärnu linna esimesed lofti tüüpi korterid. Vagabondi Loftid on hoone, mis on läbi elanud eri ajastuid ja teeninud mitmeid otstarbeid. Olles algul linatööstuse aidana toeks linna kiiresti kasvavale kaubatööstusele, on see hoone näinud aegade muutumist ja peegeldab enda rikkalikku ajaloolist tausta. Hoone omapära ja erakordsus on võitnud südamed ning saanud uue hingamise tänu kinnisvaraarendaja Miston Capital pühendunud meeskonnale.

Beti aida hoone ümberehitusprojekti autor oli baltisaksa arhitekt Reinhold Guleke, kes töötas Pärnu linnaarhitektina aastatel 1875–1881. Hoone esimene ulatuslikum ümberehitus toimus 1870. aastate lõpus, kui sellele lisati kolmas korrus. Hiljem on eri omanikud teinud mitmeid väiksemaid siseplaneeringulisi muudatusi vajaduse järgi. Nõukogude okupatsiooni ajal lisati hoone katusele kaks suurt vintskappi ning tehti muudatusi fassaadis ja siseplaneeringus, sealhulgas muudeti akende ja uste asukohta.

Suur väljakutse

Miston Capital ostis Beti aida aasta tagasi. Maja oli hooletusse jäetud ja vajas põhjalikku renoveerimist. Katusekatted lasksid läbi ja kahjustused olid sedavõrd suured, et oli selge: tuleb alustada nullist. Hoolimata kõikidest väljakutsetest kaalusid emotsioon, mida hoone tekitas, ja arhitektuuriline väärtus üles kõik raskused. Miston Capital otsustas väljakutse võtta vastu.

«Vanast Beti aidast jäävad alles kandvad seinad ja osaliselt ka vana punasest tellisest fassaad. Kõik, mis on võimalik rekonstrueerida, saab ka tehtud. Uue osa jaoks kasutame väga kvaliteetseid materjale. Nagu ikka vanade hoonetega, võib siingi töö käigus ilmneda ootamatuid «kultuurikihte», milleks peame valmis olema,» ütleb Miston Capitali arendusjuht Kuldar Kirikal.

Praegu ei ole Beti ait muinsuskaitse all, kuid selle renoveerimisel tehakse tihedat koostööd nii muinsuskaitse kui ka linnavalitsusega. Lõplik tulemus sünnib koostöös. Kogu hoones on kokku neli korrust kogupinnaga 2800 ruutmeetrit. Esimestel korrustel asuvad äripinnad ja ülemistel korrustel eluruumid. Kokku on 45 korterit.

Maja sisekujunduses kasutatakse ära 150 aasta vanuseid puittalasid. Üldmulje jääb industriaalne, hoones on kõrged laed ja ohtralt avarust. Korterid on premium-kvaliteedi ja konkurentsivõimeliste hindadega.

«Klient saab unikaalse korteri, mida mujalt ei leia. Osaliselt on vaated nii jõele kui ka lahele, haljastus on hoolikalt planeeritud ning mänguväljakud sobivad hoone ansambliga,» lisab Kirikal.

Nüüd saab uhkusega öelda, et maja ehitusluba on sisse antud. «Muidugi oleks lihtsam ehitada uus maja põllule, kuid meile tundus Vagabondi Loftide projekt põnev väljakutse. Olles selles valdkonnas palju näinud ja arendanud, hakkad teadlikult otsima ehituslikult huvitavaid ja arhitektuuriliselt põnevaid projekte, mis panevad sind sisemiselt särama. Iga projekt peaks proovima midagi uut saavutada, katsetama uusi lahendusi ja edasi liikuma,» selgitab Kirikal.

Hinnalangust ei paista

Kinnisvaraturu hetkeseisu kommenteerides märgib Kirikal, et uusarenduste hindades ta langust ei näe, kuid järelturul võib hinnalangust esineda. Kui keegi tuleb läbirääkimisi pidama, siis ka headel aegadel tehakse väike hinnaalandus. See on turul tavaline. Varasem hinnatõusu aeg, kus korterid läksid kiiresti kaubaks, ei olnud Kirikali sõnul normaalne olukord. Ka arendajatele oli see keeruline. Samuti oli peatöövõtjatelt pidev surve ehitushindade suurendamiseks ja madalama hinnaga eelmüükide osakaalu minimaalne hoidmine… Hinnad ei saanud lõputult tõusta.

«Arendustegevus on sarnane maratonijooksuga. Täna tehtud pingutused toovad tulemusi alles kolme aasta pärast, kuid kui täna midagi tegemata jätta, siis soovitud tulemusi ei saavutata. Materjalide hinnad võivad veidi langeda, kuid palgatõus on endiselt määrav faktor, mistõttu ehitushinnad ei lange. Kinnisvara hind on ajalooliselt säilitanud oma väärtuse, liikudes koos inflatsiooniga,» sõnab Kirikal.

Mis puudutab Vagabondi Loftide arendust ja teisi südamega tehtud projekte, siis Kirikal rõhutab, et asukoht, kvaliteet ja toode ise mängivad olulist rolli ning kliendid oskavad neid aspekte hinnata.

Kirikal kujutab ette aega poolteist aastat hiljem, kui ta saab tagasi vaadata tehtud tööle ning näha, kui kaugele on jõutud ja milline pärl on lihvitud Pärnu linna kunagisest närbunud ajaloolisest hoonest, Beti aidast. See rõõm on kõiki raskusi väärt. Vagabondi Loftide projektist saab midagi ainulaadset ja erakordset.

 

Kutsume Sind Vagabond loftidega tutvuma SIIN